A múlt feldolgozásáról mondták

Dr. Rónáné Falus Júlia, pszichológus:

„A szerző több éve dolgozik tanácsadóként, terapeutaként családi problémák, nevelési gondok, egyéni élethelyzetekben való elakadások segítőjeként. Első könyvében az ez idő alatt összegyűlt tapasztalatait, a gondok megoldásához szükséges – sokszor igen nehéz – folyamat lépéseit tárja elénk.  

Írása nem könnyű olvasmány, ami nem a stilisztikai, nyelvi nehézségekből adódik, mint inkább a téma választásból. Személyes élményei – a saját maga átélt és a mások által megtapasztalt szituációk – színesítik könyvét. Belátásra késztet, mégpedig annak felismerésére és elfogadására, hogy múltbeli jó-rossz, vagy éppen lezáratlan történéseinket nem zárhatjuk kalodába. Izgalmas utazást kínál a könyv – vissza a régmúltba könyvek, fotók, beszélgetések, átélt élmények felelevenítésén keresztül mindazokkal együtt, akik életünk részesei voltak. Pszichológusok által nyilvánvaló  tapasztalat, hogy rég elfeledett – látszólag úgy tűnhet – megoldott, vagy mélyen hárított, elhallgatott történeteink előbb-utóbb felszínre kerülnek, a velük való „foglalkozásra” késztetnek. Jelezhetnek pszichoszomatikus tünetek formájában, vagy gátlásokban, szorongásokban, alul teljesítésben, rossz párválasztásban, konfliktuskezelési nehézségben és még számtalan formában.

Múltunk megismerése azonban nemcsak az önismeret elsajátításához szükséges, hanem ahhoz is, hogy önmagunkat, környezetünket reálisan lássuk és láttassuk. Fontos tudás ez, hisz arra világíthat rá, mi az, ami rajtunk múlik, mi az ami – úgymond – „családi örökségként” jellemző karaktervonásunk, és mi az, amiért valóban a környezetünk tehető felelőssé.  Erre a felismerésre mindannyiunknak szüksége van, hogy ebben a kusza, sokszor érthetetlen és kapcsolati káoszban lévő világban eligazodni tudjunk, kivitelezhető céljaink legyenek, illúziómentes, megvalósítható álmaink, működő kapcsolataink.

A múltunkkal való szembenézést, a vele való megbékélést, együtt élést nem lehet elég korán kezdeni. Berki Judit könyve tehát nemcsak a felnőttek világában segít kapaszkodókat találni, hanem a gyerekek egyéni és kortárs közösségében is támasz lehet – vagyis iskolákban, kortárs közösségekben is hatékonyan alkalmazható elemeket tartalmazó az írása. Meggyőződésem, hogy a felvázolt gyakorlatok, azok lépései és visszatekintései jól használhatóak, eredeti egyéni élményekkel szolgálhatnak az olvasónak. A múltunkkal együtt kell élnünk, de annak feldolgozás is elkerülhetetlen. A mai napunk is a tegnapból nyer erőt, vagy éppen húzza le aktivitásunkat, kedélyállapotunkat – nem túlélni az életet, hanem szeretettel, nyitott szívvel megélni annak pillanatait!

Berki Judit könyvét szívből ajánlom mindazoknak – remélhetően nagyon sokaknak – , akik az önismeret útjára léptek már, vagy azzal foglalkozni szeretnének mélyen, értően saját maguk és szeretteik, egyéb kapcsolataik érdekében is.”

——————————————————————————————————–