Dühöngő nők, síró férfiak – 24 óra, újságcikk

 

 24 óra  2010-08-31

LÉLEKGYÓGYÁSZ Berki Judit szerint, az anya képes éhezni, de gyermeke szenvedését nem viseli el. Nem baj, ha bulvárosodik a pszichológus hivatása, mert ezáltal több emberhez jut el az információ és segíthetnek rájönni, hogy nem csak testünk és szellemünk, valamint lelkünk is van, amit szintén karban kell tartani.

Kell-e mindenkinek saját pszichológus? Van-e szíve a luxuspanaszkodóknak? Miért ítélkezünk nagyon gyorsan mások felett? Szeretjük a passzív dózist? Ezekről a témákról is beszélgettünk Berki Judit pszichológussal.

Tóth Ilona,Tatabánya

 

– Két amerikai nő harmadik napja ismerkedik Párizzsal. Megkérdezi az egyik: – Te, mi most jól érezzük magunkat? Mire a másik: Hm-hm…, nem tudom, felhívnád a pszichológusunkat? Az egyik kedvenc viccem. Valós vagy csupán státusz szimbólum, hogy az amerikaiaknak saját pszichológusuk van? Ön fontosnak tartja ezt?

– Nem gondolom, hogy mindenkinek szüksége van pszichológusra, ám egy-egy családnak hasznos lehet a segítség. Különben egy terepjáró autó is lehet státusz szimbólum és lehet használati tárgy is. Az egyéntől függ, mit miért használ. Mondok példát: a férj üvölt az asszonnyal, durva vele. A pszichológus segít megragadni a lényeget, és kiderül, nem is a feleséggel van baja, nem rá haragszik a férje, hanem a munkahelyi gondjait “csapja rá” a szerettére.

– Hazánkban egyre több embernek van orvosa, személyi edzője, dietetikusa, az meg természetes, hogy: fodrásza, kozmetikusa, hentese, zöldségese. És lélekgyógyásza?

– Már egyre több ember felismeri a változtatás szükségességét az életében, amelynek mozgatója egyenlőre a szenvedés. A pszichológus támogatásával végighaladhat az önismereti folyamaton, ami során technikákat, módszereket is tanulhat arra vonatkozóan, hogy hogyan ismerheti meg jobban önmagát. Például nagyon jó módszer a naplóírás naponta: érdekes és érdemes időnként visszaolvasni, mert eljuthatunk odáig, hogy a múltbéli hibáinkat már felismerjük, odafigyelünk rájuk, s így idővel már nem követjük el újra azokat. Az életmód változásához sokaknak gyógyítókra van szükségük: a pszichológus mellett háziorvosra, dietetikusra, kinezológusra…

– A nagy megélhetési rohanásban van elég figyelem az emberre, önmagunkra?

– Véleményem szerint nagyon fontos, hogy legyen, hogy rendszeresen időt és teret adjunk önmagunknak. Igyekszem én is így tenni. A tapasztalataimat írásban is át akarom adni, már elkészült az első és számomra nagyon kedves téma: a múltról szóló kézikönyv. Sok mindenről szól: Arról, hogyan lehet feldolgozni a gyermekkort, annak egy életre ható rossz emlékeit. Arról, hogyan lehet levetkőzni a bűntudatot, valamint arról, hogy a társadalmi közeg hogyan hat az egyénre, hiszen én sem mondhatom, hogy a valósághoz semmi közöm, a körülöttem lévő világra én is mint mindenki más hatással vagyok, alakíthatom azt..

– A bűntudat levetkőzéséhez lélekgyógyász kell, vagy pap?  …
A teljes cikk itt olvasható

(2010. augusztus 31.)